O PROJEKCIE

Projekt dotyczy postrzegania kulturowych wzorców męskości i ich wpływu na dyskryminację i przemoc ze względu na płeć. W ramach projektu w latach 2015-16 pogłębialiśmy_łyśmy wiedzę dotyczącą wzorców męskości, stworzyliśmy_łyśmy spektakl Teatru Forum o przeprowadziliśmy_łyśmy cykl warsztatów dramowych dotyczących męskości i przemocy.


W Polsce funkcjonuje dużo inicjatyw i materiałów dotyczących kulturowych ról kobiet oraz programów skierowanych do kobiet. Stosunkowo mało takich inicjatyw jest dostępnych w odniesieniu do ról mężczyzn. To mężczyźni są sprawcami większej części aktów przemocy. Większość mężczyzn nie uświadamia sobie, że dyskryminacja płciowa i przemoc wobec kobiet stanowi problem mężczyzn. Dlatego tak istotna jest edukacja mężczyzn i sprawienie, by stali się oni sojusznikami kobiet w walce z dyskryminacją i przemocą.

Projekt przewiduje wykorzystanie innowacyjnej metody Teatru Forum. Jest to dramowa metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji. Teatr Forum daje możliwość refleksji, ale też przećwiczenia pewnych zachowań z bezpiecznej odległości - w świecie fikcyjnym. Teatr Forum jest często adresowany do grup defaworyzowanych społecznie, by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając narzędzi konstruktywnej ekspresji i radzenia sobie z opresją. Naszą wizją jest rozwój Teatru Forum w profilaktyce zachowań dyskryminacyjnych.

W ramach projektu przeszkolona została grupa osób mogąca prowadzić lokalne działania edukacyjne w tym zakresie, przeprowadzone zostaną warsztaty psychoedukacyjne z wykorzystaniem innowacyjnej metody Teatru Forum oraz powstaną narzędzia do późniejszego wykorzystania w tym temacie. Projekt będzie nawiązywał do wcześniejszych podobnych działań realizowanych przez organizacje i grupy partnerskie - fundację Autonomia i Głosy Przeciw Przemocy.

Główne działania (spektakle Teatru Forum) nastawione są na wyjście z tematyką projektu do środowisk w różnych miastach (Warszawa, Lublin, Kraków, Poznań). Realizując projekt współpracowaliśmy dotyczchczas z fundacją Autonomia, Grupą Głosy Przeciw Przemocy, Stowarzyszeniem Kobiet Konsola.

Projekt jest w latach 2015-16 realizowany był przez Fundację “Phan Bde” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt jest finansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.